sankt

Kiedy jest się w Krakowie, postać Jana Pawła II wydaje się być „na wyciągnięcie ręki”. To właśnie tu Ojciec Święty czuł się zawsze „u siebie” i to właśnie tu świadectwo jego drogi na stolicę Piotrową jest wciąż tak mocno obecne.

 

Są miejsca w Krakowie, które pamiętają Karola Wojtyłę jako studenta polonistyki, robotnika i aktora. Takie, w których bywał jako seminarzysta, gdzie odprawiał swoje pierwsze msze święte, i takie,
z którymi był mocno związany jako uniwersytecki wykładowca, duszpasterz studentów i rodzin czy metropolita krakowski. Kraków to wreszcie miasto pełne miejsc, które ukochał i do których chętnie wracał Jan Paweł II, głowa Kościoła katolickiego.

 

„Jakby się kto pytał, Franciszkańska 3”

W Pałacu Biskupim przy Franciszkańskiej 3, Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie, by po 12 latach powrócić tu jako biskup, a później metropolita krakowski. Stąd w 1978 roku wyjechał na konklawe do Rzymu, by powrócić już rok później. Będąc w Krakowie podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny, zawsze zatrzymywał się w tym miejscu, które nigdy nie przestało być dla niego domem. Tu stał w 2002 roku w słynnym „papieskim oknie”, słuchając okrzyków „Witaj w domu!” I to tu odrzekł wtedy: „Jakby się kto pytał, Franciszkańska 3”.

 

„Tam bije serce Polski i moje serce tam bije”

Królewska katedra na Wawelu to duchowe centrum Krakowa i Polski, miejsce spoczynku polskich królów i bohaterów narodu. W jej podziemiach ksiądz Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę świętą, a w 1958 r. został konsekrowany na biskupa. Już jako Ojciec Święty miejsce to odwiedzał przy okazji każdej z siedmiu apostolskich podróży do Polski. O wawelskiej katedrze napisał kiedyś: „Tam bije serce Polski i moje serce tam bije”.

 

„Patrzę stąd na Polskę”

Błonia to ogromna, blisko 50-hektarowa łąka w centrum Krakowa. To także tradycyjne miejsce papieskich mszy podczas pielgrzymek Jana Pawła II, gromadzących miliony Polaków. Podczas pierwszej z nich, w 1979 roku, Ojciec Święty mówił do rodaków: „Patrzę (…) stąd na Kraków, na ten Kraków, w którym każdy kamień i każda cegła jest mi droga… Patrzę stąd na Polskę”.

O miejscu, w którym na Błoniach stawał niegdyś papieski ołtarz przypomina dziś ogromny granitowy głaz pochodzący z serca Tatr – najwyższych polskich gór, miejsca wielu wędrówek Karola Wojtyły. To przy nim po śmierci Papieża w 2005 roku blisko milion wiernych modlił się dziękując za życie
i pontyfikat Jana Pawła II.

 

„Nie lękajcie się!”

Pierwsze słowa przesłania wygłoszonego przez Papieża-Polaka do wiernych po wyborze na głowę Kościoła stały się zarazem mottem krakowskiego sanktuarium św. Jana Pawła II. W krakowskiej dzielnicy Łagiewniki, nieopodal słynącego z cudownego obrazu „Jezu, ufam Tobie” sanktuarium Bożego Miłosierdzia, powstało Centrum „Nie lękajcie się!”, którego zadaniem jest szerzenie kultu świętego, a także upowszechnianie jego nauczania i promowanie dziedzictwa Papieża.

 

„Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”

Słowa, które w 1596 roku zapisał Jan Mucante, mistrz ceremonii w delegacji legata papieskiego, kard. Gaetano, do dziś tylko zyskały na aktualności. Nie ma poza Krakowem drugiego miejsca w tej części Europy, gdzie można znaleźć tyle grobów świętych lub błogosławionych. W tutejszych kościołach spoczywają doczesne szczątki dziesięciu świętych (m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Jacka i św. Faustyny Kowalskiej), siedmiu błogosławionych, a także wielu Sług Bożych (osiem z tych osób wyniósł na ołtarze Jan Paweł II). Groby niektórych z nich, ulokowane w dziewiętnastu przepięknych krakowskich kościołach, ułożyły się w „Krakowski Szlak Świętych”, prezentujący dzieje miasta zapisane drogą życiową świętych biskupów, misjonarzy, kaznodziejów, królów i książąt, skromnych kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz ludzi świeckich. A także drogą niezwykłego papieża – Jana Pawła II.

 

 

http://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/1220,artykul,sciezkami_jana_pawla_ii.html

 

 

Opublikowano: 15.10.2017