Koncert Brzmienia Kakowa

Data: 5 grudnia 2020

Miejsce: Kraków

Projekt został zrealizowany przez Fundację Pełni Kultury, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Narodowe Centrum Kultury.

Scena w sali S1 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Kilkunastu muzyków gra na saksofonach, trąbkach, puznach i perkusji. Przed nimi dyrygent. Noszą czarne garnitury. W tle wisi czarna tkanina. Tło ma wysokość kilkunastu metrów. Rozmieszczono na nim prostą dekorację. To kilkanaście prostokątnych ram ze świecących neonów. Pomiędzy nimi kilka białych prostokątów z rysunkami krakowskich budowli na przykład Bramy Floriańskiej i Barbakanu.

Koncert “Brzmienia Krakowa, czyli unikalny mikroklimat ludzkich serc” to emocjonalna podróż przez motywy opisujące charakter Krakowa, który współtworzą ludzie i miejsca. Podczas artystycznej wędrówki przez jedno z najpiękniejszych miast Europy rodzi się „unikalny mikroklimat ludzkich serc” – jak brzmi jeden z wersów piosenki krakowskiej formacji Chłopcy z Placu Broni i zarazem dopełnienie tytułu wydarzenia. Usłyszymy piosenki krakowskich kompozytorów, solistów i zespołów. W nowych aranżacjach zabrzmią utwory nierozerwalnie związane z Krakowem, jak chociażby poetycka „Bracka” czy rockowy „Krakowski spleen”, piosenki z repertuaru m. in. Marka Grechuty, Andrzeja Sikorowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Skaldów, a także kompozycje jazzowe Janusza Muniaka i Jarosława Śmietany. W roli narratora występuje Jerzy Trela. Oprócz krakowskich gwiazd zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli artyści, dla których nasze miasto stanowi źródło nieustannej inspiracji. Bo Kraków jest właśnie unikalny – jedyny w swoim rodzaju.

Wystąpili: Agnieszka Bieńkowska, Marta Bizoń, Marcin Jajkiewicz, Karolina Leszko, Andrzej Sikorowski, Joanna Smajdor, Piotr Wyleżoł, Rafał Żur

Narrator: Jerzy Trela

Dyrygent: Bartosz Pernal

Kierownictwo muzyczne, koncepcja artystyczna: Krzysztof Odrobina

Scenariusz i reżyseria: Joanna Zając

Koncert można zobaczyć na naszym kanale https://www.youtube.com/watch?v=glU7viI7S4g