Herb Biecza

Tarcza herbowa ma na górze ma kształt prostokątny, a u dołu zwęża się łagodnym łukiem w dół.

Na czerwonym tle ukazano w całości sylwetki stojących na wprost nas apostołów Piotra i Pawła. Po lewej święty Piotr trzyma wielki klucz. To starszy mężczyzna z łysym czubkiem głowy i siwą brodą okalającą twarz. Nosi zieloną szatę długą do ziemi. Poła białego płaszcza spływa z prawego ramienia na brzuch i uda. Jej kraniec jest przerzucony przez lewą rękę. W niej Piotr trzyma ogromny, żółty klucz w połowie długości. Część z zębami skierowana jest do góry, uchwyt w dół. Prawą rękę święty trzyma ugiętą na wysokości klatki piersiowej. Wokół głowy Piotra roztacza się żółty krąg zwany aureolą.

Przy lewym ramieniu Piotra stoi święty Paweł z mieczem. To starszy mężczyzna z siwymi włosami oraz brodą. Nosi niebieską szatę długą do ziemi. Z jego ramion spływa do kostek długi biały płaszcz. Jego poły przerzucone są przez obie ręce apostoła. W lewej ręce święty Paweł trzyma pionowo długi, żółty miecz skierowany ostrzem do ziemi. Prawą rękę ma ugiętą na wysokości klatki piersiowej. Głowę Pawła otacza żółta aureola.

W dolnej części herbu, przed apostołami umieszczono dużą żółtą literę B. Sięga ona do wysokości kolan świętych.

tekst: Anna Franik

konsultacja dostępności: Regina Mynarska, Dawid Górny (Fundacja Pełni Kultury)

konsultacja merytoryczna: Damian Nowak (Muzeum Ziemi Bieckiej)

czas powstania: lipiec 2022 roku

Tekst zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu “Biecz – zobaczyć miasto Marcina Kromera. Udostępnienie kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku”.