Kalwaria Zebrzydowska Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej
Obraz pochodzi z siedemnastego wieku. Jego autor jest nieznany. Namalowano go na płótnie olejnymi farbami. Płótno zostało naklejone na deskę. Obraz jest szeroki na pięćdziesiąt osiem centymetrów, wysoki na osiemdziesiąt.
Dzieło przedstawia Marię - Matkę Bożą oraz Jezusa w wieku niemowlęcym. Postacie znajdują się na ciemnobrązowym, jednolitym tle. Marię ukazano do pasa. Stojący Jezus przytula się do jej prawego ramienia. Widoczny jest do wysokości ud.
Maria pochyla głowę w prawo, w stronę syna. Na głowie nosi delikatny, przejrzysty welon oraz zdobiony czerwony czepiec. Jego przednia część ma kształt półksiężyca okalającego brązowe włosy. Wzdłuż krawędzi czepca biegnie rząd białych pereł. Przytwierdzono do niego także drogie kamienie – zielone szmaragdy i czerwone rubiny. Otaczają je złote hafty w kształcie płatków kwiatów. Do dolnej krawędzi czepca przymocowany został rubinowy krzyżyk. Zwisa on nad lewym okiem Marii. Lewy kraniec ozdobiono czerwoną różyczką. Opromieniona blaskiem, pociągła twarz Matki Bożej ma gładkie czoło, regularne brwi, prosty nos. Duże, brązowe, pełne zadumy oczy spoglądają w prawą stronę. Czerwone usta mają wyrazisty kształt. Maria ubrana jest w prosty granatowy płaszcz z różową podszewką. Spod niego wyłania się czerwona suknia. Maria unosi lewą rękę ugiętą w łokciu. Zwrócona w stronę Jezusa dłoń o rozpostartych smukłych palcach znajduje się na wysokości klatki piersiowej Marii.
Pulchny Jezus jest półnagi. Jego brązowe włosy osłania czepiec niemal identyczny, jak ten noszony przez Marię. Różni się tym, że krzyżyk przytwierdzony jest do górnej krawędzi, a z prawego krańca zwisa ozdoba w kształcie kwiatka o złotych płatkach i szmaragdowym środku. Lewą ręką Jezus obejmuje szyję swojej matki. Pucołowatą twarz mocno wtula w policzek Marii. Lewą część jego twarzy przesłania prawa część twarzy Marii. Brązowe oko Jezusa wpatrzone jest w oblicze matki. Czerwone pełne usta rozchylają się. Prawą dłonią Jezus trzyma delikatnie krawędź płaszcza Marii. Jego biodra osłania zwiewna tkanina. Miękkimi fałdami opada w stronę ud.
Wzdłuż dolnego brzegu obrazu biegnie napis: „IMAGO B.M.V. CALVARIENSIS”.
Ten typ przedstawienia Matki Bożej i Jezusa nazywa się Eleusa. Ważne jest tutaj to, że Maria przytula policzek do policzka Dzieciątka. Obraz umieszczony w ołtarzu kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej zawsze prezentowany jest w tak zwanej sukience. Jest to nakładka na obraz, ozdobiona haftami z kamieni szlachetnych, srebrnych i złotych nici. Nakładka ma otwory odsłaniające jedynie twarze i dłonie postaci na obrazie. Reszta jego powierzchni jest przesłonięta.