Kalwaria Zebrzydowska makieta Sanktuarium z dróżkami

Makieta Sanktuarium pasyjno-maryjnego ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Autorzy: Ireneusz Pudełko - teren. Jacek Witaliński - klasztor i kaplice.

Zespół architektoniczno-krajobrazowy składa się z bazyliki i klasztoru oraz czterdziestu dwóch kaplic i kościołów wzniesionych przy dróżkach dla pielgrzymów. Został nazwany Polską Jerozolimą. Okolicznym wzgórzom nadano nazwy pochodzące z Ziemi Świętej.

Makieta została wykonana z drewna oraz materiałów modelarskich. Obejmuje obszar o powierzchni rzeczywistej dwóch kilometrów kwadratowych. Teren przedstawiono w skali jeden do pięciuset. Budynki klasztoru i kaplic w skali jeden do stu. Makieta ma podstawę prostokątną o bokach długości sześć metrów na cztery i pół metra. Osłania ją szklana gablota.

Powierzchnia prezentowanego terenu jest mocno pofałdowana. Znajduje się tutaj kilka wzniesień, z czego najwyższa jest góra Golgota. Pomiędzy nimi biegnie dolina rzeki Skawinka. Została ona na terenieparku pielgrzymkowego przemianowana na Cedron. W dolinie wije się czynna linia kolejowa. Golgotę porasta gęsty las mieszany. Zajmuje on także część doliny. Resztę terenu porastają łąki oraz pojedyncze drzewa i kilka zagajników. Oprócz kaplic i kościołów znajdują się dwa zabytkowe mosty na Cedronie oraz kilkadziesiąt domów mieszkalnych.

Będąc w sali stańmy plecami do drzwi, a przodem do makiety. Teren został na niej przedstawiony w ten sposób, że bazylika i klasztor jest przy prawym górnym rogu makiety.  Ściana frontowa bazyliki znajduje się więc teraz na wprost nas. Zwrócona jest w terenie w kierunku wschodnim. Dlatego bok makiety biegnący wzdłuż ściany z wejściem do sali jest wschodni. Prostopadły do niej lewy bok jest południowy, równoległy – zachodni, a prostopadły po prawej – północny.

Na lewo od bazyliki wznosi się góra Golgota. Na szczycie stoi kościół Ukrzyżowania. Na grzbiecie i zboczach znajdują się: Kaplica Matki Bożej Bolesnej, Kaplica Namaszczenia, Pustelnia świętej Heleny z kaplicą Znalezienia Krzyża, kaplica Obnażenia, kościół Grobu Pana Jezusa, Pustelnia Pięciu Braci Polaków z kaplicą świętej Marii Magdaleny.

Dalej na południe znajduje się niewielkie wzniesienie o podłużnym grzbiecie – góra Moria. Tutaj wybudowano: ratusz Piłata, święte Schody Gradusy, kaplicę Serca Maryi, kaplicę Cyrenejczyk, kaplicę Włożenia Krzyża, kaplicę Pierwszego Upadku.

Jeszcze dalej na południe, przy lewej krawędzi makiety mamy łagodne wzniesienie. Nosi nazwę Góry Syjon. Są tutaj następujące kościoły i kaplice: Dom Annasza, dom Kajfasza, Wieczernik, Domek Matki Bożej, kaplica Aniołów, kaplica Uwielbienia Duszy Maryi.

Góra Oliwna wznosi się na wschód od bazyliki, przy tej krawędzi makiety, przy której stoimy. U jej podnóża wije się Cedron z mostem Anielskim. Na szczycie stoi kościół Wniebowstąpienia Pana Jezusa oraz takie budowle, jak: Pojmanie, Ogrójec, Kościół Grobu Matki Bożej, Pożegnanie Chrystusa.

Kaplice i kościoły zostały wybudowane w stylu manierystycznym. Mają różnorodne kształty. Ich bryły wieńczą często kopuły, pną się w górę wieże z ozdobnymi hełmami. Pomiędzy świątyniami biegną wytyczone szlaki dla pielgrzymów, czyli dróżki. Układają się one w dwie trasy: dróżki Pana Jezusa i dróżki Matki Bożej.