Chotyniec cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

Świątynia została zbudowana z drewna przed 1615 rokiem. Zastosowano konstrukcję zrębową. Pierwotna bryła składa się z trzech części: babińca, nawy i sanktuarium. Ich pokaźne, baniaste kopuły wznoszą się na ośmiobocznych podstawach. Wieńczą je wieżyczki i kute krzyże. Ściany cerkwi okala zadaszenie, tak zwane soboty. Kopuły, ściany nad sobotami oraz ich zadaszenie pokrywa gont. W ścianach pod zadaszeniem widoczne grube belki konstrukcyjne. Babiniec poprzedza  drewniany przedsionek kryty blachą. Dobudowano go do siedemnastowiecznej bryły na początku XX wieku.

Babiniec wzniesiono na planie zbliżonym do kwadratu o bokach długości około czterech i pół metra. Osłania go dach kryty gontem. Sponad niego wyrasta kopuła. Na wysokości piętra babiniec okala galeria. Wchodzi się na nią z poziomu podłoża, po zewnętrznych drewnianych schodkach bez balustrady. Biegną przy południowej ścianie. Galerię osłania balustrada z desek, z zewnątrz także obitych gontem. Wzdłuż boków galerii biegną drewniane pionowe belki wspierające dach. Pomiędzy nimi umieszczono u góry urokliwe drewniane łuki. Z poziomu galerii wchodzi się do kaplicy. Znajduje się ona zatem na piętrze. Drzwi prowadzące do niej ulokowano na środku zachodniej ściany.

Nawa to największa i najwyższa część tej świątyni. Wzniesiono ją na planie zbliżonym do kwadratu o bokach długich na prawie sześć metrów.

Sanktuarium to najmniejsza i najniższa część. Na styku z nawą ma szerokość czterech metrów, a trzech metrów w zamkniętej trójbocznie części wschodniej.

Całość oryginalnej bryły urzeka harmonią proporcji. Baniaste kopuły znajdują się bardzo blisko siebie, niejako przytulone.

Na prawo od wejścia stoi drewniana wieża dzwonnicy.  Pochodzi z XVII wieku. Została przeniesiona w 1993 roku z sąsiedniej wsi Torki. Teren cerkwi otaczają smukłe liściaste drzewa oraz drewniane ogrodzenie.

Miejscowa ludność greckokatolicka ucierpiała w czasie akcji Wisła. Jednak w 1990 roku świątynia powróciła do pierwotnego właściciela. Odrodziła się parafia greckokatolicka, która prężnie działa.

Wymiary:

Wysokość babińca: 13 metrów

Szerokość babińca: 4,5 metra

Wysokość nawy: 16 metrów

Szerokość nawy: około 6 metrów

Wysokość sanktuarium: 11,5 metra

Szerokość sanktuarium: w najszerszym miejscu 4 metry