Edukacyjne Studio Nagrań
Autor: PA Pracownia Akustyczna, doktor inżynier Piotr Z. Kozłowski
Otwarcie studia: dwa tysiące osiemnasty rok
Powierzchnia użytkowa: sto metrów kwadratowych
Materiały: płyty gipsowo-włóknowe, płyty akustyczne Master, płyty Ecophon [Ekofon], tak zwana podłoga pływająca, wibroizolatory, wełna mineralna, płyty osb, szkło
Edukacyjne Studio Nagrań mieści się na parterze muzeum. Wchodzi się do niego po podjeździe. Ściana oraz drzwi prowadzące do studia są czarne. Na tym tle umieszczono duży biały napis z nazwą tej strefy muzeum. Studio ma podłogę z drewnianego parkietu. Panele akustyczne pokrywające ściany są szare. Pod sufitem podwieszone są adaptacje akustyczne w postaci kasetonów o nieregularnych kształtach.
Przestrzeń składa się z trzech pomieszczeń: przedsionka, reżyserki i pomieszczenia do nagrań. Stojąc w przedsionku, drzwi po lewej prowadzą do reżyserki. Ma ona siedem metrów długości i sześć szerokości. Po prawej stronie drzwi, w ścianie umieszczono ogromne okno. Widać przez nie drugie pomieszczenie. Dzięki temu realizator nagrania i nagrywający mogą być ze sobą w kontakcie wzrokowym.
Pod ścianą, znajdującą się na prawo od wejścia, ustawiono duży biały stół, w którym zamontowany jest sprzęt do nagrywania. Pod stołem stoi komputer. Za stołem, na ścianie, wisi duży monitor, pod nim dwa mniejsze. Znajdują się tutaj także cztery monitory odsłuchowe na statywach. Przy stole stoi fotel obrotowy.
Przy lewym boku stołu, prostopadle do niego, ustawione jest pianino elektryczne w kolorze czerwonym. Na wyposażeniu studia znajdują się też inne instrumenty muzyczne: gitara akustyczna, basowa i ukulele. Pod ścianą, na lewo od drzwi, stoi różowa sofa. W reżyserce jest też kilka wysokich krzeseł, tak zwanych hokerów, oraz czarne ławki ustawione wzdłuż bocznych ścian.
Do drugiego pomieszczenia wchodzi się z przedsionka, przez drzwi po prawej stronie. Ma sześć metrów długości i cztery metry szerokości. Po lewej stronie drzwi znajduje się ściana z oknem do reżyserki. Przed oknem stoją statywy z cyfrowymi mikserkami do odsłuchu. Na szerokim parapecie leży kilka par słuchawek oraz kilka mikrofonów. Pod ścianami stoją duże wzmacniacze, głośniki, oraz kilka skrzyń ze sprzętem muzycznym. Jest sporo statywów na mikrofony, pulpitów na nuty i różnego rodzaju kabli. Na wyposażeniu znajduje się także kilka mobilnych paneli akustycznych na kółkach. Dzięki nim można różnie aranżować przestrzeń studia.
Informacje o sprzęcie i konstrukcji studia:
Studio nagrań zostało starannie zaprojektowane, aby osiągnąć najwyższą jakość akustyczną pomieszczeń. Ściany pokryto panelami akustycznymi wykonanymi z pianki akustycznej,wełny mineralnej, drewna oraz gąbki. Panele te mają kształty nieregularne i skośne, co powoduje wchłanianie bądź rozpraszanie dźwięku. Do tego wykorzystywane są także panele drewniane o nieregularnej powierzchni. Są to tak zwane dyfuzory akustyczne, które równomiernie rozprowadzają dźwięk w pomieszczeniu. W narożnikach studia umieszczono specjalne pianki nazywane pułapkami basowymi. Pochłaniają one niskie częstotliwości. Całe studio jest dźwiękoszczelne dzięki kilku warstwom izolacji.
Studio składa się z dwóch pomieszczeń odizolowanych od siebie akustycznie, co umożliwia równoczesne nagrywanie kilku muzyków, zapewnia komfort pracy z dźwiękiem i jakość nagranych śladów.
Studio pracuje na oprogramowaniu Pro Tools. Wyposażone jest w bardzo dobrej jakości sprzęt odsłuchowy. Na wyposażeniu studia znajdują się mikrofony pojemnościowe, mało i wielkomembranowe, dynamiczne i wstęgowe, odpowiednie do każdego typu nagrywanego instrumentu.