Gabinet Pana we dworze z Drogini
Gabinet w kolorze pomarańczowym ma wymiary około siedem na siedem metrów. Pokój urządzono w stylu eklektycznym, co oznacza, że znajdują się w nim meble z różnych epok. Dominują meble ciemnobrązowe, masywne i bogato zdobione. Pomieszczenie ma charakter polityczny i patriotyczny.
Do Gabinetu wchodzimy z Pokoju Rezydentki. Na ścianie po lewej stronie od wejścia znajdują się dwa okna. Na ścianie na wprost są drzwi do drugiej sieni, a na ścianie po prawej drzwi do Salonu.
Przy ścianie z drzwiami, którymi weszliśmy, po lewej stronie stoi masywna, dębowa szafa biblioteczna. Ma troje drzwi. Drzwi po zewnętrznej stronie są przeszklone i zakończone u góry półkoliście. Środkowe jasnobrązowe drzwi mają ozdobną gałkę. Drzwi są oddzielone od siebie rzeźbionymi motywami roślinnymi.W szafie znajdują się książki oprawione w skórę. Na szafie stoi wypchany jastrząb zwyczajny.
Przed pierwszym oknem, stoi masywne biurko z nogami w kształcie lwich łap. Na blacie umieszczono nożyk do otwierania listów, stempel do osuszania tuszu z papieru, kałamarz, przycisk do papieru, lampę naftową, książkę i portrety rodziny. Przycisk do papieru to prostokątna płytka z popiersiem Napoleona Bonaparte.
Pomiędzy oknami wisi portret Kazimierza Bzowskiego, ostatniego właściciela dworu. Na prawo od drugiego okna, przy ścianie, stoi zegar. Obudowa zegara u góry ma półkolisty kształt. U dołu jest prostokątna i nieco szersza. Przypomina głowę oraz ramiona. Ten typ zegarów nazywany jest Babą. Naprzeciwko zegara postawiono barek w kształcie cylindrycznym.
Przy ścianie na wprost drzwi, którymi weszliśmy, stoi skórzana brązowa kanapa, okrągły stolik i dwa fotele. Na przeszklonym blacie położono srebrną tacę z cukiernicą, kryształową karafką i dwoma kieliszkami. Nad kanapą wiszą od lewej: obraz ukazujący popiersie Tadeusza Kościuszki, dwa okrągłe medaliony z popiersiami Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, kremowo-brązowy dywan i barometr. Medaliony wykonane są z cyny i mają średnicę dziewięciu centymetrów.
Przy ścianie po prawej stronie od wejścia, w lewym rogu stoi pomarańczowy piec kaflowy.
Po prawej stronie od drzwi, którymi weszliśmy w rogu ustawiono szafkę numizmatyczną. Dolna i górna część posiadają drzwi dwuskrzydłowe zamykane na kluczyki. Górne drzwi są uchylone. W środku mieści się czterdzieści szufladek. Na szafce stoi wypchany bażant. Przed szafką ustawiono stół do gry w karty i cztery krzesła. Stół obity jest zieloną tkaniną i ma składane rogi do wewnątrz. Na stole rozłożono karty.
Po prawej stronie od drzwi, którymi weszliśmy, znajduje się postument z tyflografiką. Przedstawia ona ostatniego właściciela dworu Kazimierza Bzowskiego.
audiodeskrypcja: Anna Franik, Fundacja Pełni Kultury
konsultacja dostępności: Adrian Wyka
konsultacja merytoryczna: Paweł Sikora, Muzeum Małopolski Zachodniej
data powstania: październik dwa tysiące dwudziesty trzeci rok