Kalwaria Zebrzydowska Bazylika Matki Bożej Anielskiej

Bazylika wraz z zespołem klasztornym usytuowana jest u podnóża góry Żar. Jest to ogromna murowana świątynia. Powstała w tysiąc sześćset dziewiątym roku. Przez kolejne stulecia była rozbudowywana. Świątynia ma sześćdziesiąt metrów długości i dwadzieścia metrów szerokości w najszerszym miejscu. Składa się z prezbiterium, nawy, dwóch wież oraz trzech kaplic. Prezbiterium zwrócone jest na zachód. Kaplice przylegają do południowego boku bazyliki. Do jego zachodniego krańca – Kaplica świętego Antoniego Padewskiego, w połowie jego długości – Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej, do nawy - Kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Marii. Od strony północnej do bazyliki przylega budynek klasztoru. Dwie symetryczne wieże wznoszą się po obu krańcach fasady. Są wysokie na  czterdzieści osiem metrów. Bryła bazyliki w najwyższym miejscu nawy ma osiemnaście metrów. Budynek pokrywa dach z czerwonej dachówki ceramicznej. Tynk pomalowano na kolor beżowy. Świątynia zbudowana jest w stylu manierystycznym i barokowym. Oznacza to między innymi rozmach, bogate zdobienia, wysoki poziom skomplikowania formy.

Fasadę świątyni o trójkątnym zwieńczeniu zdobi pięć posągów, duże okno, balkon oraz potężne dwuskrzydłowe drzwi z kolumnami po bokach. Nad drzwiami znajduje się okno z balkonem o kamiennej balustradzie. Stoi w nim posąg Matki Boskiej w błękitnym płaszczu i czerwonej sukni. Na prawo i lewo od drzwi i balkonu umieszczono symetrycznie wnęki. W sumie jest ich cztery - dwie po prawej i dwie po lewej stronie.  Górne części wnęk mają kształt wielkich muszli. We wnękach stoją kamienne posągi czterech Ewangelistów.

Wieże wzniesiono na planie czworoboku. Wieńczą je smukłe hełmy kryte miedzianą blachą. Na szczytach hełmów – latarnie, czyli cylindryczne wieżyczki otoczone kolumnami. Na wieży od strony południowej umieszczono zegar ze złoconymi wskazówkami.

Latarnie znajdują się także na szczycie dachów nawy oraz prezbiterium. Wieńczą kopuły nakrywające kaplice. Kaplica świętego Antoniego oraz Niepokalanego Poczęcia wzniesione są na planie kwadratu. Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej – na planie ośmioboku.