Kalwaria Zebrzydowska Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej

Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej znajduje się w bazylice. Przylega do jej południowej ściany. Wchodzi się do niej z prezbiterium. Została zbudowana w latach tysiąc sześćset pięćdziesiąt osiem -  sześćdziesiąt siedem. Jest przykładem stylu barokowego oraz rokoko. Oznacza to między innymi bardzo rozbudowaną dekoracyjność, wielość elementów wystroju. Kaplica jest wysoka na dwadzieścia dwa metry, długa na  dziewięć i szeroka na sześć.

Znajduje się tutaj ołtarz z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kaplicę wzniesioną na planie ośmiokąta wieńczy kopuła. Od wewnątrz na jej sklepieniu znajdują się malowidła i płaskorzeźby. Ściany zdobi kilkanaście płaskorzeźbionych postaci świętych i aniołów, kolumny, a także gabloty z wotami. Są to złote przedmioty ofiarowane przez wiernych.

Na wprost wejścia znajduje się ołtarz. Składa się on ze stołu oraz tak zwanej nastawy ołtarzowej. Jest to bogato zdobiona ściana z czarnego marmuru. Z prawej i lewej strony wyrzeźbiono w nim płaskie kolumny zwieńczone złoconymi ornamentami. Pośrodku tej ściany znajduje się białe obramowanie obrazu wykonane ze  stiuku, czyli rodzaju gipsu. Ma ono kształt chmur. Pośród nich unoszą się cztery anioły w postaci uskrzydlonych dzieci. Dwa z nich trzymają nad górną krawędzią obrazu złotą koronę. Nad nią biegnie złocony napis: „Pod Twoją obronę”, a jeszcze wyżej – złocona litera M otoczona złotymi promieniami.

W ścianach kaplicy, na prawo i na lewo od ołtarza, znajdują się po dwie wnęki, a w nich gabloty z wotami. Na bordowej tkaninie ułożono geometryczne wzory z setek złotych różańców, serc, krzyżyków, sznurów pereł. Pomiędzy wnękami wznoszą się po dwie okrągłe kolumny z beżowego piaskowca.

Wokół dolnego pasa sklepienia kopuły umieszczono osiem dużych okien. Ponad nimi sklepienie zdobią malowidła Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz pięciu aniołów. Aniołowie to smukli młodzieńcy w długich szatach i z dużymi skrzydłami. Malowidła otaczają białe płaskorzeźby w kształcie powyginanych liści, łodyg, a także postaci aniołów. Sklepienie kopuły pomalowane jest na złoty kolor.