Pokój Pani we dworze z Drogini
Pokój Pani pomalowany jest na niebiesko i ma wymiary siedem na niecałe sześć metrów. Wchodzimy do niego z Żółtego Salonu. Na ścianie po lewej stronie od wejścia znajdują się dwa okna. Na ścianie na wprost jedno okno, a na ścianie po prawej drzwi do Pokoju Rezydentki. Po obu stronach okien wiszą białe firanki i złote zasłony. Pod oknami rozłożono granatowy dywan w białe, czerwone i zielone kwiaty. Wnętrze wyposażone jest w meble w stylu Ludwika Filipa. Charakteryzuje się on dużą ozdobnością. Na ścianach dookoła pomieszczenia powieszono obrazy. Są to portrety, maki w wazonie, pejzaż Tymbarku.
Przy ścianie z drzwiami, którymi weszliśmy, po lewej stronie, stoi jasnobrązowa, dwudrzwiowa szafa. Na niej ustawiono okrągłe pudło na kapelusz. Obok szafy stoi łóżko przykryte beżową tkaniną. Na niej leży słomkowy kapelusz z czarną tasiemką. Na oparciu łóżka spoczywa para białych koronkowych rękawiczek. Nad łóżkiem wisi chusta turecka. To cienka wełniana tkanina w brązowo-czarne wzory geometryczne. Nad wezgłowiem zawieszono tryptyk z wizerunkiem Jezusa i aniołów. Na prawo od łóżka stoi nocna szafka z białą serwetką i trójramiennym świecznikiem.
Pomiędzy oknami ustawiono serwantkę. To mebel szeroki na metr w najszerszym miejscu, wysoki na prawie dwa metry i głęboki na czterdzieści centymetrów. W dolnej części znajduje się półka z drewnianymi drzwiczkami. Górna część ma przeszklone drzwi z przodu i boki. W środku ustawiono porcelanowe filiżanki i figurki oraz ozdobny wachlarz. Górę serwantki zwieńczono rzeźbionymi zdobieniami w kształcie muszli, liści akantu i kwiatów.
Przed serwantką stoi niciak. To drewniany mebel z dwiema szufladami wysoki na osiemdziesiąt centymetrów. Stoi na dwóch owalnych nogach wysokich na sześćdziesiąt centymetrów. W szufladzie pod blatem znajdują się różnej wielkości przegródki z pokrywkami. Przed niciakiem ustawiono fotel i podnóżek obite czerwoną tkaniną. Na fotelu leży tamborek do wyszywania. Składa się z dwóch drewnianych obręczy. Między nimi rozpięta jest czarna tkanina z haftem w kwiaty i liście.
Na ścianie na wprost drzwi wejściowych, po lewej stronie, stoi sofa. Obito ją zieloną tkaniną ze złotymi zdobieniami. Na sofie leży altówka. Przed sofą ustawiono prostokątny stół i trzy krzesła z siedziskami obitymi czerwoną tkaniną. Na stole, na białych serwetach, ustawiono złoty mosiężny samowar, filiżanki do herbaty i czajniczek.
Przy ścianie po prawej stronie od wejścia, w lewym rogu ustawiono pianino. Na nim stoją dwa małe portrety i wazon z suszonymi hortensjami.
Na prawo od wejścia, w rogu ustawiono piec kaflowy w kolorze niebieskim. Zdobią go pionowe kafelki z wypukłymi motywami kwiatowymi. Na lewo od pieca stoi fotel obity niebieską tkaniną haftowaną w złote kwiaty.
Przed piecem postawiono postument z serwetą i tamborkiem do poznania dotykowego.
audiodeskrypcja: Anna Franik, Fundacja Pełni Kultury
konsultacja dostępności: Adrian Wyka
konsultacja merytoryczna: Paweł Sikora, Muzeum Małopolski Zachodniej
data powstania: październik dwa tysiące dwudziesty trzeci rok