Pokój Rezydentki we dworze z Drogini
Jest to pokój zielony. Ma wymiary siedem metrów długości na trzy i pół metra szerokości. Wchodzimy do niego z Pokoju Pani. Na ścianie po lewej stronie od wejścia jest okno, na wprost jest przejście do sypialni, a na ścianie po prawej drzwi do Gabinetu Pana.
W lewym górnym rogu drzwi, którymi weszliśmy, wisi niewielki dzwonek do wzywania służby. Do niego przymocowany jest podłużny pas czerwonej tkaniny z haftem w białe kwiaty i zielone liście. U dołu zakończony jest frędzlem.
Na lewo od wejścia, przodem do okna, ustawiony jest klęcznik. Składa się z podnóżka i pulpitu obitych zieloną tkaniną. Przed nim, wzdłuż ściany, ustawiono łóżko z brązową narzutą. Nad łóżkiem wisi beżowy dywanik w romby z czerwonymi, niebieskimi i żółtymi kwiatami. Na środku dywaniku zawieszono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Na ścianie po lewej stronie od wejścia, nad wezgłowiem łóżka wisi obraz ukazujący modlącego się Jezusa.
Na wprost okna ustawiono krzesło i okrągły stolik. Stolik przykryty jest czerwoną aksamitną tkaniną w kwiaty. Na nim ustawiono lampę naftową z białym kloszem, koszyczek z korzenia sosny, okulary i wiązki suchej lawendy.
Na prawo od okna stoi drewniana szafka. Jej dolną połowę ozdobiono okrągłą płyciną, czyli płytkim wgłębieniem. W górnej przeszklonej części ustawiono dzbanek, cukiernicę i dwie filiżanki w kolorze białym.
Na ścianie na wprost wejścia, po lewej stronie, znajduje się drewniana komoda z trzema szufladami. Na niej ustawiono figurkę Jezusa na krzyżu, dwie świece oraz porcelanowy wazon z suszonymi hortensjami. Nad nimi wisi zegar ścienny, czarno-białe zdjęcia i wieszak na szczotkę do włosów. Jest to przymocowana do listewki tkanina. Ma formę poziomego walca. Szczotkę wsuwa się od boku. Na prawo od komody stoi krzesło ze skórzanym zapleckiem i siedziskiem. Na prawo od krzesła znajduje się przejście do Sypialni szerokie i wysokie na prawie trzy metry. Przejście osłonięte jest kotarami zawieszonymi na drewnianym karniszu.
Po prawej stronie od drzwi, którymi weszliśmy, w rogu ustawiono piec kaflowy. Ma on różne odcienie zieleni, zdobiony jest niebieskimi, białymi i pomarańczowymi motywami kwiatowymi. Na prawo od pieca stoi fotel obity czerwoną tkaniną z kremowym haftem w roślinne wzory. Nad fotelem wisi obraz z dziewczynką w czarnej sukience, rajstopach i trzewikach. W rękach trzyma kwiaty. Za dziewczynką dwa brzozowe krzyże wbite w ziemię. W tle pochmurne niebo i drzewa.
Po prawej stronie od drzwi, którymi weszliśmy, na postumencie umieszczono woreczki z suszonymi ziołami do poznania sensorycznego. Na woreczkach wyhaftowano zioła, które można powąchać. To tymianek, koperek, rumianek, lawenda, bazylia i mięta.
audiodeskrypcja: Anna Franik, Fundacja Pełni Kultury
konsultacja dostępności: Adrian Wyka
konsultacja merytoryczna: Paweł Sikora, Muzeum Małopolski Zachodniej
data powstania: październik dwa tysiące dwudziesty trzeci rok