Pomnika Psa Dżoka autorstwa Bolesława Chromego

Lokalizacja: Bulwar Czerwieński, dwadzieścia metrów od rogu ulic Koletek i Smoczej, sto osiemdziesiąt metrów od ulicy Dietla.

Materiał: brąz

Rok powstania: 2001

Wymiary: wysokość około dwóch i pół metrów, szerokość półtora metra

Pomnik składa się z figury psa, otaczających go dwóch ludzkich dłoni i postumentu. Pies i dłonie mają inne proporcje, niż naturalne rozmiary. Dłonie są wysokie na półtora metra. Pies na około metra. Metal, z którego wykonano rzeźbę przybrał kolor czarny. Fragmenty prawej łapy, nosa i kciuków dłoni lśnią w kolorze złotym.

Siedzący kundel ukazany został realistyczne. Ma spiczaste uszy opuszczone w dół. Łeb z długim pyskiem przekrzywia lekko w prawą stronę. Lewą łapę podnosi nieznacznie do góry. Oczy sprawiają wrażenie smutnych. Dwie ogromne ludzkie dłonie otaczają psa z obydwu stron. Skierowane są w górę.  Niektóre ze smukłych i długich palców są lekko przygięte do środka dłoni, inne bardziej wyprostowane. Łączą się tuż nad łbem czworonoga. Kciuki dłoni ułożone są poziomo.

Pomnik umieszczony jest na głazie wapiennym wysokim na metr. Ma on kształt sześcianu. Jego ściany są gładkie. Z przodu umieszczono na nim tablicę z napisem: „Pies Dżok. Najwierniejszy z wiernych. Symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego pana, który w tym miejscu zmarł”.

Z tyłu postumentu znajduje się tablica z napisem “Pomnik powstał z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i red [redaktor] Aliny Budzińskiej. Pomnik ufundowali: Wiesław Nowak, Janusz Chmura, Jerzy Gajewski, Agenor Jan Gawrzyał. Autor pomnika Bronisław Chromy.”

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 26 maja 2001 roku. Cieszy się on ogromną popularnością. Łapy, nos i kciuki dłoni mają złoty kolor dlatego, że są bardzo często głaskane przez zwiedzających. Od dotknięcia wielu dłoni ścierany jest w tych miejscach naturalny czarny nalot, którym pokrywa się brąz.

Audiodeskrypcja: Anna Franik

Konsultacje: Regina Mynarska, Dawid Górny, Grażyna Chromy