Rzeźba Auriga kosmosu autorstwa Bolesława Chromego
Materiał: brąz patynowany
Wymiary: wysokość siedemdziesiąt pięć centymetrów, szerokość pięćdziesiąt pięć centymetrów, głębokość dziewięćdziesiąt pięć centymetrów
Słowo auriga oznacza woźnicę. Rzeźba przedstawia woźnicę pędzącego rydwanem z dwoma końmi. Uchwycony został kontrast pomiędzy statycznym mężczyzną, a dynamicznie pędzącymi zwierzętami.
Mężczyzna jest nienaturalnie szczupły w talii i wysoki. Stoi niemal nagi. Jedynie biodra przepasane są opaską. Ma małą głowę osadzoną na długiej szyi. Oczy, nos i usta zostały lekko zarysowane. Rozbudowana klatka piersiowa przechodzi w bardzo wąską talię. Woźnica wznosi do góry długie ręce zgięte w łokciach. Pięści zaciskają się mocno. Długie nogi spoczywają na okrągłej platformie rydwanu.
Rydwan ciągną dwa nienaturalnie chude konie. W szaleńczym pędzie wyciągają długie nogi do przodu i wyrzucają do tyłu. Ich tułowie wraz z nogami tworzą linię prostą. Pofalowane ogony i grzywy, unoszą się nad ciałami rozpędzonych zwierząt. Konie wyciągają do przodu długie szyje. Łby zadzierają do góry. Pyski mają otwarte.
Konie połączone są metalowym prętem na wysokości przednich łopatek. Od prętu do platformy biegnie dyszel. To pręt ciągnący się pomiędzy zwierzętami, równolegle do ich ciał.
Po obu stronach rydwanu umieszczono nieproporcjonalnie wielkie koła. Po jednym na każdą stronę. Mają średnicę pięćdziesięciu pięciu centymetrów. Mają półkolisty kształt. Skierowane są wypukłą stroną do woźnicy. Są chropowate i pokryte drobnymi kulami symbolizującymi planety.
Woźnica z rydwanem osadzony został na półkolistej planecie pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Dzięki temu zabiegowi powstaje wrażenie, że rydwan z woźnicą mkną w górę.
Rzeźba Bronisława Chromego została odlana z brązu, a następnie poddana zabiegowi patynowania. Dzięki temu powstaje turkusowa barwa. To połączenie zieleni z błękitem. Patyna uzyskiwana jest chemicznie, poprzez nałożenie na powierzchnię metalu roztworu tak zwanego salmiaku. Metal reaguje z salmiakiem i na jego powierzchni pojawia się patyna.
Tekst audiodeskrypcji: Anna Franik
Konsultacje: Regina Mynarska, Grażyna Chromy, Dawid Górny
Audiodeskrypcja powstała w ramach projektu “Tandem Sportu i Sztuki vol. 4 – kosmos Kopernika.” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Krakowa.