Rzeźba Kopernik autorstwa Bolesława Chromego

Materiał: brąz patynowany

Czas powstania: lata dziewięćdziesiąte dwudziestego wieku

Wymiary: wysokość sześćdziesiąt centymetrów, szerokość pięćdziesiąt pięć centymetrów, głębokość trzydzieści pięć centymetrów

Rzeźba przedstawia Mikołaja Kopernika na tle symbolicznie ukazanej galaktyki. Całość umieszczona została na prostokątnej podstawie.

Postać astronoma jest uproszczona. Jest wysoka na trzydzieści centymetrów. Głowę Kopernika okalają włosy sięgające do szyi. Oczy, nos i usta zostały lekko zarysowane. Sylwetkę okrywa pofałdowana szata spływająca do podłoża.

Za plecami Kopernika umieszczono galaktykę w kształcie koła. Jest ono wysokie na niecałe sześćdziesiąt centymetrów i ciągnie się od podstawy, na której stoi figura astronoma. Galaktyka stworzona jest z kilkudziesięciu płaskich pasków metalu wygiętych w łuki. Mają różne długości i szerokości. Krzyżują się w różne strony. Tworzą sieć. Są chropowate, gruzłowate i ostre. Na paskach i ich spojeniach umieszczono kilkadziesiąt mniejszych i większych kul. Paski symbolizują gaz międzygwiezdny, pył i ciemną materię. Kule zaś gwiazdy i planety.

Figura Kopernika z galaktyką została umieszczona na środku podstawy o kształcie zbliżonym do prostokąta. Podstawa wygięta jest w łuk.

Ma ona trzydzieści pięć centymetrów długości, dwadzieścia centymetrów szerokości w najszerszym miejscu i dwa centymetry grubości. Przy końcach delikatnie się rozszerza. Podstawa to makieta miasta Torunia. Na jej rogach umieszczono wieże. Na krótszych bokach dodatkowo umieszczono po dwie wieże jako bramy wjazdowe do miasta. Krawędzie podstawy zdobią mury.

Rzeźby Bronisława Chromego są odlane z brązu, a następnie poddawane zabiegowi patynowania. Dzięki temu powstaje turkusowa barwa. To połączenie zieleni z błękitem. Patyna uzyskiwana jest chemicznie, poprzez nałożenie na powierzchnię metalu roztworu tak zwanego salmiaku. Metal reaguje z salmiakiem i na jego powierzchni pojawia się patyna.

Tekst audiodeskrypcji: Anna Franik

Konsultacje: Regina Mynarska, Grażyna Chromy, Adrian Wyka

Audiodeskrypcja powstała w ramach projektu “Tandem Sportu i Sztuki vol. 4 – kosmos Kopernika.” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Krakowa.