Rzeźba Kopernik rozmyślający wszechświat autorstwa Bolesława Chromego

Materiał: brąz patynowany

Czas powstania: początek dwudziestego pierwszego wieku

Wymiary: wysokość sto sześćdziesiąt centymetrów, szerokość sto czterdzieści centymetrów, głębokość sto centymetrów

Rzeźba przedstawia Mikołaja Kopernika stojącego na gwieździe Słońce. Wokół niego wiruje symbolicznie ukazana galaktyka. Całość umieszczona została na prostokątnej podstawie.

Postać astronoma jest uproszczona. Jest wysoka na trzydzieści centymetrów. Głowę Kopernika okalają włosy sięgające do szyi. Sylwetkę okrywa pofałdowana szata spływająca do słońca.

Wokół Kopernika rozciąga się galaktyka w kształcie owalnym. Jest ustawiona pionowo. Ma sto sześćdziesiąt centymetrów wysokości i sto czterdzieści centymetrów szerokości. Ciągnie się od podstawy. Podzielona została na cztery równe części. Zazębiają się one na łączeniach.

Są stworzone z kilkudziesięciu płaskich pasków metalu wygiętych w łuki. Mają różne wielkości. Najkrótsze umieszczone zostały najbliżej astronoma. Kolejne są coraz dłuższe. Ich powierzchnia jest chropowata, gruzłowata i ostra. Na paskach i ich spojeniach umieszczono kilkadziesiąt mniejszych i większych kul. Paski symbolizują gaz międzygwiezdny, pył i ciemną materię. Kule zaś gwiazdy i planety.

Przez galaktykę przechodzą dwa duże pierścienie wykonane z prętów. Mają średnicę około metra. Krzyżują się między paskami nad Kopernikiem oraz przy podstawie. Symbolizują orbity. Umieszczono na nich cztery kule różnych wielkości. Są chropowate i dziurawe.

Figura z galaktyką została umieszczona na podstawie o kształcie zbliżonym do prostokąta. Ma on trzydzieści pięć centymetrów długości, dwadzieścia centymetrów szerokości w najszerszym miejscu i dwa centymetry grubości. Przy końcach delikatnie się rozszerza. Podstawa to makieta miasta Torunia. Na jej rogach umieszczono wieże. Na krótszych bokach dodatkowo umieszczono po dwie wieże jako bramy wjazdowe do miasta. Krawędzie podstawy zdobią mury.

Tekst audiodeskrypcji: Anna Franik

Konsultacje: Regina Mynarska, Grażyna Chromy, Dawid Górny

Audiodeskrypcja powstała w ramach projektu “Tandem Sportu i Sztuki vol. 4 – kosmos Kopernika.” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Krakowa.