Rzeźba Smok autorstwa Bolesława Chromego
Lokalizacja: Bulwar wiślany u wylotu Smoczej Jamy
Materiał: stop metalu, głaz wapienny
Rok powstania: 1972
Wymiary: wysokość figury smoka - sześć metrów; wysokość kamienia - około półtora metra; długość i szerokość głazu - trzy metry
Figurę smoka wykonano ze stopu poczerniałego metalu. Skrzydlaty jaszczur wznosi się na potężnym wapiennym głazie. Jego skóra jest chropowata, pełna gruzłowatych narośli. Smok stoi na dwóch masywnych łapach. Podpiera się grubym ogonem.
Głowa długa na około pół metra kończy się rozwartą paszczą. Sterczą w niej groźne zębiska. Z brzucha wyrasta sześć niewielkich głów na wijących się szyjach. Ich potworne wężowe paszcze straszą kłami. Na grzbiecie rozpościerają się skrzydła o poszarpanych krawędziach. W stosunku do całości sylwetki skrzydła są niewielkie. Ogon za to jest potężny, masywny, zawinięty. Wyrasta na nim grzebień ostrych wypustek. Łapy smoka pokrywają narośle. Każdą z nich kończą trzy straszliwe pazury wbite w głaz.
Głaz ma biało-szary kolor. Jego powierzchnia jest wyślizgana, ponieważ wiele osób wdrapuje się na niego. Stający tam ludzie chwytają się łap smoka. Dlatego w wielu miejscach czarny nalot metalu jest przetarty tysiącami rąk. Spod spodu wyziera złotawy odcień stopu metalu.
“Pomnik Smoka Wawelskiego”, to najbardziej znane dzieło Bronisława Chromego. Mało kto jednak wie, że początkowo miał być on fontanną zlokalizowaną na placu Wolnica. Artysta zdobył bowiem trzy pierwsze nagrody w konkursie na fontanny dla Krakowa. Ostatecznie Smok stanął przed Smoczą Jamą u stóp Wawelu, a na placu Wolnica do dziś podziwiać możemy “Fontannę Grajków”.
Audiodeskrypcja: Regina Mynarska
Konsultacje: Dawid Górny, Grażyna Chromy