Rzeźba Sowy autorstwa Bolesława Chromego

Lokalizacja: Planty – przy krańcu od ul. Podzamcze

Materiał: piaskowiec

Czas  powstania: lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku

Wymiary: w grupie trzech sów największa ma około stu osiemdziesięciu centymetrów wysokości i około siedemdziesięciu centymetrów szerokości. Dwie mniejsze sowy mają około osiemdziesięciu centymetrów wysokości i około pięćdziesięciu centymetrów szerokości.

Rzeźba Sowy składa się z trzech figur. Najwyższa sowa stoi w środku, dwie mniejsze na prawo i na lewo od niej, w odległości trzydziestu centymetrów. Sowy zostały przedstawione w nierealistyczny sposób. Ich kształty są uproszczone, umowne. Mają formę kamiennych słupów rozszerzających się w górnej części. To rozszerzenie stanowi głowę. W środkowej części słupów zaznaczona jest pękata wypukłość brzuchów.

Na głowach sów wyżłobiono owalne kształty. Dają one wrażenie wielkich oczu. Dwie mniejsze figury mają poniżej oczu wyrzeźbiony trójkątny kształt dzioba. U małych sów brzuchy zaznaczają się wyraźniej, niż u dużej sowy. Pod nimi – krótkie nogi. Brzuchy i nogi małych sów przypominają raczej sylwetkę ludzkiego dziecka, niż ptaka. Nogi mają kształt ludzkich ud. Szary kamień, z którego wykonano rzeźbę, pokrywają nieregularne zacieki z zielonych glonów. Powierzchnia kamienia jest chropowata, pełna niewielkich zagłębień.

Dwie mniejsze Sowy, które oglądać możemy dzisiaj na Plantach, zostały odtworzone na początku dwudziestego pierwszego wieku, ponieważ oryginalne zostały skradzione. Dzisiaj sowia rodzina jest znowu w komplecie dzięki konserwatorom, którzy odkuli rzeźby na nowo, opierając się na zdjęciach i konsultując się z ich autorem.