Rzeźba Stworzenie świata autorstwa Bolesława Chromego

Materiał: brąz patynowany

Wymiary: wysokość dwadzieścia pięć centymetrów, szerokość i głębokość pięćdziesiąt centymetrów

Rzeźba przedstawia dwie dłonie trzymające kamień. Zostały umieszczone na galaktyce w kształcie koła.

Wnętrza dłoni odwrócone są ku górze. Dłonie ułożone są ukośnie, skierowane palcami w dół. Smukłe, długie palce trzymają kulisty kamień. Małe palce stykają się ze sobą. Kciuki są lekko zagięte i odchylone do boków.

Kamień to onyks pakistański o średnicy piętnastu centymetrów. Jego powierzchnia jest gładka. Ma zielone, pomarańczowe i beżowe plamy i paski.

Galaktyka stworzona jest z kilkudziesięciu płaskich pasków metalu wygiętych w łuki. Mają różne długości i szerokości. Krzyżują się w różne strony. Tworzą sieć. Są chropowate, gruzłowate i ostre. Na paskach i ich spojeniach umieszczono kilkadziesiąt mniejszych i większych kul. Paski symbolizują gaz międzygwiezdny, pył i ciemną materię. Kule zaś gwiazdy i planety.

Rzeźba Bronisława Chromego została odlana z brązu, a następnie poddana zabiegowi patynowania. Dzięki temu powstaje turkusowa barwa. To połączenie zieleni z błękitem. Patyna uzyskiwana jest chemicznie, poprzez nałożenie na powierzchnię metalu roztworu tak zwanego salmiaku. Metal reaguje z salmiakiem i na jego powierzchni pojawia się patyna.

Tekst audiodeskrypcji: Anna Franik

Konsultacje: Regina Mynarska, Grażyna Chromy, Adrian Wyka

Audiodeskrypcja powstała w ramach projektu “Tandem Sportu i Sztuki vol. 4 – kosmos Kopernika.” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Krakowa.