Sień reprezentacyjna we dworze z Drogini

Do sieni reprezentacyjnej wchodzimy od południowej strony dworu. Wejście osłaniają zielone kotary w pomarańczowo-złote nieregularne plamy. Na ścianie po lewej stronie od wejścia znajdują się drzwi do Salonu, na ścianie na wprost drzwi do drugiej sieni, a na prawo drzwi do sali konferencyjnej.

Sień posiada wystrój myśliwski. Jest urządzona praktycznie i oszczędnie. Ma wymiary siedem na niecałe sześć metrów. Ściany zostały zrobione z poziomo ułożonych desek.

Ściany na lewo, na wprost i na prawo od wejścia zostały udekorowane trofeami myśliwskimi. Na wysokości około dwóch i pół metra zawieszono kilkadziesiąt czaszek kozłów, czyli samców sarny, wypchaną głowę dzika, poroża jeleni i łosia. W ścianie, w której znajdują się główne drzwi wejściowe, po lewej stronie umieszczono okno.

Na ścianie na lewo od wejścia, po obu stronach drzwi do Salonu, stoją dwa dębowe meble kredensowe. Pierwszy na lewo ma około sto sześćdziesiąt centymetrów szerokości, dwieście sześćdziesiąt centymetrów wysokości i sześćdziesiąt pięć centymetrów głębokości. Składa się z podstawy w kształcie prostopadłościanu z dwuskrzydłowymi drzwiami. Są one rzeźbione w motywy roślinne. Na podstawie zamocowano blat z czarnego marmuru. Nad blatem ustawiono nadstawkę. Składa się ona z trzech pionowych części oddzielonych rzeźbionymi kolumnami. Boczne części to półki z częściowo szklanymi drzwiczkami. Środkowa na górze to wnęka. Pod wnęką są drzwiczki z lusterkami. Nad nadstawką znajduje się ozdobne zwieńczenie. Na kredensie ustawiono wypchanego myszołowa i jastrzębia z rozpostartymi skrzydłami. Drugi mebel jest niższy i węższy.

Na ścianie, na lewo od pierwszego kredensu, zawieszono grafikę z układem wnętrz dworskich z roku tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego. Pod nią na postumencie ustawiono makietę dotykową dworu. Ma ona wymiary sześćdziesiąt na czterdzieści pięć centymetrów.

Na ścianie na wprost drzwi, którymi weszliśmy, po lewej stronie w rogu, wymurowano kominek. Kominek otynkowano i pobielono, czyli pokryto wapnem. Po prawej stronie zawieszono zegar z rzeźbionymi głowami jeleni z porożami. Pod zegarem stoi krzesło. Jego nogi i oparcie zrobione zostały z poroży jeleni.

Na ścianie po prawej od drzwi, którymi weszliśmy, zamontowano czarno-białe zdjęcia w złotych ramkach. Są to portrety oraz zdjęcia z życia codziennego rodziny Janotów Bzowskich. W prawej części ściany umieszczono grafikę z drzewem genealogicznym rodziny.

audiodeskrypcja: Anna Franik, Fundacja Pełni Kultury

konsultacja dostępności: Adrian Wyka

konsultacja merytoryczna: Paweł Sikora, Muzeum Małopolski Zachodniej

data powstania: październik dwa tysiące dwudziesty trzeci rok