Strój estradowy oraz buty Michała Wiśniewskiego z zespołu Ich Troje
Autor projektu: Grzegorz Kasperek
Czas powstania: nieznany
Wymiary:
kurtka: pięćdziesiąt centymetrów długości, pięćdziesiąt pięć centymetrów szerokości
spodnie: osiemdziesiąt dwa centymetry długości, czterdzieści centymetrów szerokości
buty: czterdzieści centymetrów długości, czterdzieści dwa centymetry wysokości
Materiały: skóra, kryształki Swarovskiego
Trzyczęściowy strój prezentowany jest na manekinie o męskiej sylwetce. Został uszyty z białej skóry. Zdobi go kilkaset kryształków Svarowskiego. Są to misternie szlifowane kamyki z przezroczystego szkła. Przyszyto je zarówno do kurtki, jak i do spodni. Obcisła kurtka ma zamek z przodu. Wąskie spodnie sięgają za kolano. Buty mają wysokie cholewy. Zdobią je naszycia w złotym kolorze.
Szlifowanie kryształków Svarowskiego powoduje efekt rozszczepienia światła, czyli podziału na różne barwy. Daje to refleksy w kolorach: czerwonym, żółtym, różowym, niebieskim. Kryształki użyte w stroju mają dwa rodzaje kształtu. Część ma formę ostrosłupa. Ich kwadratowa podstawa ma około dwóch centymetrów długości. Część ma formę bryły z wieloma płaszczyznami na podstawie koła. Średnica tych kryształków jest różna - największe mają około centymetra, mniejsze około połowy centymetra. Na kurtce kryształy z kolistą podstawą przyszyto na wysokości barków oraz na rękawach. Ułożone są w ukośnych liniach. Na klatce piersiowej i plecach znajdują się kryształki w kształcie ostrosłupa. Biegną w dziewięciu poziomych liniach. Góra kurtki kończy się stójką. Po lewej stronie zdobi ją broszka w złotym kolorze. Ma kształt grota strzały skierowanego w górę. Dolna krawędź kurtki ma falisty kształt. Z tyłu ma wypustkę biegnącą między pośladkami. Na górze każdego rękawa jest poziome wycięcie szerokie na kilka centymetrów. Biegnie od przodu do tyłu, po zewnętrznej stronie.
Na spodniach kryształy ostrosłupowe zdobią okolice krocza oraz kolan. Na kroczu ułożone są w ośmiu poziomych rzędach. Idąc ku dołowi rzędy są coraz krótsze. W sumie tworzą kształt trójkąta. Przód i boki ud zdobią liczne kryształy o okrągłej podstawie.
Wysokie cholewki butów mają ukośną górną krawędź - z przodu niższą, z tyłu wyższą. Złote naszycia zdobią cholewki oraz dół butów. Mają formę pasów, biegnących w różnych kierunkach. Po zewnętrznej stronie stopy jest pasek poziomy. Wystaje on kilka centymetrów za piętę. Sprawia wrażenie skrzydełka. Podeszwa wystaje poza obręb butów. Z przodu i z boków na około centymetr. Z tyłu obcasów sterczy na długości około pięciu centymetrów.
Historia obiektu
Michał Wiśniewski wystąpił w tym stroju na trzydziestym dziewiątym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w dwa tysiące drugim roku. Zespół Ich Troje otrzymał wówczas cztery SuperJedynki, a artysta wjechał na scenę na imponującym motocyklu. Strój Michała odzwierciedlał jego teatralną osobowość, a całość miała wyraz rockowego buntu połączonego z popową ekstrawagancją. Michał Wiśniewski w tamtym okresie znany był z takich strojów, które wykraczały poza normy polskiej sceny muzycznej, co jeszcze bardziej przyciągało uwagę mediów i publiczności.