Sypialnia we dworze z Drogini

Sypialnia to pomieszczenie, do którego wchodzi się z Pokoju Rezydentki. Oba pomieszczenia oddzielają kotary. Sypialnia ma siedem metrów długości i trzy i pół metra szerokości. Jej ściany zostały pomalowane na zielono. Po lewej stronie od wejścia znajduje się okno z białą firanką i żółtymi zasłonami. Na środku pomieszczenia położono czerwony dywan w niebieskie i białe wzory kwiatowe.

Przy ścianie z wejściem, po lewej stronie, ustawiono zieloną kanapę zdobioną w kwiaty z łodygami. Nad nią wisi kremowa tkanina z haftem w zielonej kwadratowej ramie. Haft przedstawia młodą kobietę w sukni.

W rogu pomieszczenia ustawiono przeszkloną szafę z książkami.

Na ścianie na wprost wejścia, po lewej stronie, ustawiono drewnianą szafkę z porcelanową białą misą, dzbanem i mydelniczką. Porcelana pomalowana jest w niebieskie żurawie i roślinne wzory. Pod blatem szafki zwisa biały lniany ręcznik zakończony u dołu frędzlami. Na prawo od szafki z przyborami do mycia stoi sedes. To drewniane krzesło z zapleckiem, siedziskiem i podłokietnikami. W siedzisku wycięty jest otwór. We wnęce otworu umieszczono porcelanowy biały nocnik.

Na prawo od sedesu postawiono parawan, czyli przenośną ściankę. Ma ona sto trzydzieści centymetrów szerokości i sto pięćdziesiąt centymetrów wysokości. Zbudowana jest z trzech ruchomych skrzydeł połączonych zawiasami. Drewniane ramy wypełnione są beżową tkaniną. Wyhaftowano na niej tatarak, ważki i kwiaty w kolorze kremowym, brązowym i zielonym.

Na prawo od parawanu ustawiono lustro typu Psyche o wymiarach sto trzydzieści centymetrów szerokości na dwieście centymetrów wysokości. Jest ono umieszczone w prostokątnej drewnianej ramie. Rama przymocowana została do masywnego drewnianego stojaka. Składa się on z pionowych belek po obu stronach lustra i poziomej pod lustrem. Belkę poziomą osadzono na parze dwójnogów. Dwójnogi rozdzielają się na dwie nóżki. Wychodzą one przed i za lustro. Lustro jest ruchome. Można je odchylać do przodu i do tyłu. Na prawo od lustra stoi jasnobrązowa szafa.

Po prawej stronie od wejścia w lewym rogu stoi łóżko. Przykryto je białą dzierganą narzutą. Drewniany zagłówek zdobi czarno-biały obraz Matki Boskiej z Józefem i dzieciątkiem. Nad nim, na ścianie, wisi obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem w owalnej złotej ramie. Nad dłuższym bokiem łóżka niemal od sufitu zwisa chusta turecka. To czerwona tkanina w geometryczne czarne i beżowe wzory. Na prawo od łóżka ustawiono komodę z trzema szufladami. Na niej stoi waza z suszonymi hortensjami. Nad komodą wisi czarno-biała fotografia małego chłopca.

audiodeskrypcja: Anna Franik, Fundacja Pełni Kultury

konsultacja dostępności: Adrian Wyka

konsultacja merytoryczna: Paweł Sikora, Muzeum Małopolski Zachodniej

data powstania: październik dwa tysiące dwudziesty trzeci rok