Zegar typu Baba w Gabinecie Pana we dworze z Drogini
Zegar stoi na podłodze i ma wymiary sześćdziesiąt centymetrów szerokości, sto dziewięćdziesiąt centymetrów wysokości i dwadzieścia pięć centymetrów głębokości. Zbudowany jest z drewna dębowego i mosiądzu, czyli stopu miedzi i cynku.
Obudowa zegara u góry ma półkolisty kształt. U dołu jest prostokątna i nieco szersza. Przypomina głowę oraz ramiona. Ten typ zegarów nazywany jest Babą.
W półkolistej części zainstalowano złotą tarczę. Na niej rozmieszczono cyfry arabskie. Po tarczy przesuwają się dwie wskazówki wyznaczające godziny i minuty. Dookoła miejsca, w którym łączą się wskazówki, umieszczono zdobienia w kształcie róż z listkami.
Dolną część zegara zamykają przeszklone drzwi. Są wysokie na sto trzydzieści centymetrów. Po obu stronach drzwi, w górnej części, biegną rzeźbione motywy owoców granatu i figi. W środku zwisają mosiężne wahadło oraz trzy wagi na złotych łańcuchach.
Wagi są długie na dwadzieścia pięć centymetrów i mają kształt walca. Zwisają pionowo pod tarczą zegara. Ich górną część dookoła zdobi wzór z motywem róży. Wahadło umieszczono pod środkową wagą. Jest okrągłe i ozdobione motywem róży. Porusza się na boki.
Zegar jest kwadransowy, co oznacza, że bije co piętnaście minut.
Mechanizm wykonała niemiecka firma Bekchera w latach dwudziestych dwudziestego wieku.
audiodeskrypcja: Anna Franik, Fundacja Pełni Kultury
konsultacja dostępności: Adrian Wyka
konsultacja merytoryczna: Paweł Sikora, Muzeum Małopolski Zachodniej
data powstania: październik dwa tysiące dwudziesty trzeci rok