Zapraszamy na konferencję Multisensoryczne UNESCO. Digitalizacja dziedzictwa UNESCO w Polsce - przykłady działań dostępnościowych w projektach z zakresu kultury cyfrowej.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 23 listopada 2022 roku w godz. 10.00-13.00 w Sali 245 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1

Projekt jest kontynuacją zrealizowanych przez Fundację Pełni Kultury procesów digitalizacji, które objęły czternaście drewnianych świątyń południowej Małopolski oraz zabytków Krakowa. Dzięki trzyletniemu wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Partnerów Fundacja prowadzi digitalizację dziedzictwa kulturowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 r. oraz uznane za Pomnik Historii.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane efekty procesu digitalizacji polegające na skanowaniu laserowym zabytków oraz przeprowadzeniu badań dźwiękowych, a także zastosowaniu różnych form i narzędzi dostępnościowych, umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami poznanie bogatego dziedzictwa kulturowego Polski.

Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 18.11.2022 na e-mail: anna@pelnikultury.pl lub telefonicznie pod numerem: 784 705 985.

strona projektu: https://digitalunesco.pl/

PROGRAM:

10:00 do 10:15 Otwarcie konferencji, powitanie uczestników

10:15 do 10:25 Anna Franik – koordynatorka projektu, Przewodnicząca Rady Fundacji Pełni Kultury Założenia projektu: „Multisensoryczne UNESCO 5. Digitalizacja dziedzictwa kulturowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (UNESCO)”

10:25 do 10:35 Anna Wójcik – 3Deling sp. z o.o. Skaning laserowy i fotogrametria w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przebieg oraz efekty prac.

10:35 do 10:45 dr hab. inż. Paweł Małecki – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Analiza akustyczna Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wykorzystanie badań dźwiękowych do prezentacji digitalizowanego dziedzictwa.

10:45 do 11:00 Regina Mynarska i Anna Franik – Fundacja Pełni Kultury Dostępność dla osób z różnymi potrzebami w projekcie Multisensoryczne UNESCO i Królewski Biecz. Dziedzictwo kulturowe Polski dostępne dla wszystkich.

11:00 do 11:20 przerwa kawowa

11:20 do 11:45 Regina Mynarska i Anna Franik – Fundacja Pełni Kultury, Dawid Górny - konsultant z niepełnosprawnością wzroku Specyfika audiodeskrypcji architektury i spacerów z audiodeskrypcją i poznaniem dotykowym.

11:45 do 12:00 Grażyna Kociołek-Banach - dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. UNICEF-u w Sidzinie Możliwości wykorzystania efektów digitalizacji dóbr kultury w procesie edukacyjnym i pedagogicznym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

12:00 do 12:20 Jerzy Woźniakiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Biblioteka w drodze do dostępności.

12:20 do 12:30 Grażyna Chromy – Prezes Fundacji im. Bronisława Chromego w Krakowie Dostępność w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego. Kontynuacja idei prof. Bronisława Chromego.

12:30 do 13:00 Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Projekt współfinansowany ze środków Klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Partnerzy:

Zurich Foundation

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

3Deling Kraków

Najnowsze wpisy

Koncert „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu

W dniu 2 kwietnia o godz. 19:00 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbędzie się wyjątkowy koncert z piosenkami z widowiska multimedialnego „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Koncert został zorganizowany z okazji zbliżającej się 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Data samego koncertu też nie jest przypadkowa – 2 kwietnia to dzień wspomnienia śmierci Jana Pawła II.