Za nami już piąta konferencja z cyklu Multisensoryczne UNESCO!

Każdy z nas poznaje świat za pomocą różnych zmysłów. Część z nas jest wzrokowcami, u części osób dominuje słuch, u jeszcze innych to dotyk niesie najwięcej informacji. Jak zaplanować projekt digitalizacji i jak wykorzystać dobra kultury przedstawione w sposób cyfrowy by służyły?

O tym opowiadali nasi prelegenci, zwracając uwagę na różnorodność, która cechuje odbiorców Internetu.

Konferencję prowadziła Anna Franik – Przewodnicząca Rady Fundacji Pełni Kultury, koordynatorka projektu digitalizacji zabytków UNESCO w Polsce. Spotkanie otworzyli Ojciec Gracjan Kubica OFM – Kustosz Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, która jest Partnerem i współfinansującym projekt digitalizacji Sanktuarium oraz Jerzy Woźniakiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – Partnera konferencji.

Anna Wójcik z firmy 3Deling Kraków wyjaśniała procesy digitalizacyjne oparte na skaningu laserowym i fotogrametrii.

Doktor habilitowany inżynier Paweł Małecki Profesor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie przybliżył temat badań akustycznych oraz ich wykorzystania do prezentacji digitalizowanego dziedzictwa.

Regina Mynarska – koordynatorka dostępności Fundacji Pełni Kultury i Anna Franik dzieliły się pomysłami dotyczącymi wdrażania dostępności dla osób z różnymi potrzebami w projekcie Multisensoryczne UNESCO i Królewski Biecz. Dziedzictwo kulturowe Polski dostępne dla wszystkich.

Regina, Ania i Dawid Górny - konsultant z niepełnosprawnością wzroku podzielili się przemyśleniami dotyczącymi specyfiki audiodeskrypcji architektury i spacerów z audiodeskrypcją i poznaniem dotykowym.

Grażyna Kociołek-Banach - dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. UNICEF-u w Sidzinie przygotowała prezentację na temat możliwości wykorzystania efektów digitalizacji dóbr kultury w procesie edukacyjnym i pedagogicznym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Grażyna Chromy – Prezes Fundacji im. Bronisława Chromego w Krakowie opowiedziała o dostępności w Autorskiej Galerii jako kontynuacji idei prof. Bronisława Chromego.

Konferencję zamknął Jerzy Woźniakiewicz przedstawiając drogę Biblioteki do dostępności.

Dziękujemy wszystkim zebranym gościom za wspólny czas, prelegentom za świetne prezentacje oraz naszym Partnerom, dzięki którym realizujemy projekt Multisensoryczne UNESCO. Digitalizacja zabytków UNESCO w Polsce!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansowany ze środków Klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Partnerzy:

Z Zurich Foundation

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

3Deling Kraków

Najnowsze wpisy

Koncert „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu

W dniu 2 kwietnia o godz. 19:00 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbędzie się wyjątkowy koncert z piosenkami z widowiska multimedialnego „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Koncert został zorganizowany z okazji zbliżającej się 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Data samego koncertu też nie jest przypadkowa – 2 kwietnia to dzień wspomnienia śmierci Jana Pawła II.