Zakończyliśmy projekt Okno na świat. Getto oczami Pankiewicza.

W roku 2022 we współpracy z Muzeum Krakowa zrealizowaliśmy projekt Okno na świat. Getto oczami Pankiewicza. Projekt współfinansowany był ze środków Miasta Krakowa.

Regina Mynarska i Anna Franik stworzyły dziesięć audiodeskrypcji oraz scenariusze dwóch inkluzywnych spacerów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Ścieżki zwiedzania obejmują następujące tematy:

1.” Apteka Pod Orłem - przestrzeń wolności”. Czym była Apteka Pod Orłem w czasie wojny? Jakie odgrywała funkcje oprócz medycznych? Co widział Tadeusz Pankiewicz przez okno wychodzące na ówczesny Plac Zgody?

2. “Tajemnice Placu Bohaterów Getta”. Plac skrywa wiele tajemnic. Był świadkiem trudnych wydarzeń. Opowieść o tym, co rozgrywało się na placu w latach czterdziestych XX wieku, ale i o tym jak wygląda dziś. O architekturze tej dawnej, ale i nowej - upamiętniającej zdarzenia sprzed 80 lat. Spacer zawiera między innymi audiodeskrypcję i wyjaśnienie kontekstu instalacji krzeseł.

W ramach projektu przeprowadziliśmy dwa dostępne spacery razem z Panią Katarzyną Kocik kierownikiem Apteki pod Orłem, oddziałem Muzeum Krakowa.

Powstało dziesięć audiodeskrypcji:

Plac Bohaterów Getta

Medal Sprawiedliwy wśród narodów świata

Opis przestrzeni - Izba ekspedycyjna

Opis przestrzeni - Izba recepturowa

Opis przestrzeni - Pokój dyżurnego

Opis przestrzeni - Materialnia

Opis przestrzeni - Laboratorium, digestorium

Pankiewicz wygląd – zdjęcie z prezentacji na ekspozytorze w izbie ekspedycyjnej

Łyżeczki

Fragment Tory

Dodatkowo Apteka pod Orłem została wyposażona w nowe materiały dotykowe. Jednym z nich jest kapelusz Homburg, taki sam jaki nosił Tadeusz Pankiewicz. Drugim materiałem dotykowym jest replika zwoju Tory. Została przygotowana także ścieżka dźwiękowa ilustrująca atmosferę Apteki w czasach istnienia getta. Autorem ścieżki jest Łukasz Podgórni.

Konsultantem dostępności projektu był Adrian Wyka. Projekt realizowany we współpracy z Elżbietą Lang z Muzeum Krakowa.

Na stronie Muzeum Krakowa znajdują się pliki tekstowe oraz nagrania lektorskie audiodeskrypcji: https://muzeumkrakowa.pl/apteka-pod-orlem

Dziękujemy za możliwość realizacji kolejnego ciekawego projektu!

Najnowsze wpisy

Uroczysta Gala projektu Hoover Table

W dniu 30 listopada w Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie, odbyła się uroczysta Gala piątej już edycji projektu Hoover Table.