Relacja z konferencji Multisensoryczne UNESCO. Digitalizacja dziedzictwa UNESCO w Polsce - podsumowanie trzech lat prac digitalizacyjnych w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dziękujemy za udział w konferencji Multisensoryczne UNESCO. Digitalizacja dziedzictwa UNESCO w Polsce - podsumowanie trzech lat prac digitalizacyjnych w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wspaniale było się spotkać w tak ciekawym gronie!

Konferencja odbyła się 26 października w Sali Papieskiej w Domu Świętego Jana z Dukli w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas konferencji opowiadaliśmy o pracach digitalizacyjnych polegających na skanowaniu laserowym zabytków oraz przeprowadzeniu badań dźwiękowych. Podzieliliśmy się też wiedzą na temat tworzenia audiodeskrypcji i przygotowywania dostępnego zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Dziękujemy Ojcu Cyprianowi Morycowi za współpracę. Dziękujemy Bratu Samuelowi oraz Ojcu Tarsycjuszowi za wsparcie podczas realizacji projektu. Mamy nadzieję, że zgromadzone dane przyczynią się do ochrony cennych zabytków, a także do ich promocji.

Program konferencji:

11:00 do 11:10 Otwarcie konferencji, powitanie uczestników:  

Anna Franik – Przewodnicząca Rady Fundacji Pełni Kultury

o. Cyprian Moryc – Kustosz Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

11:10 do 11:20 Anna Franik – koordynatorka projektu, Przewodnicząca Rady Fundacji Pełni Kultury

Założenia projektu: „Multisensoryczne UNESCO 5. Digitalizacja dziedzictwa kulturowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (UNESCO)”

11:20 do 11:35 Anna Wójcik – 3Deling sp. z o.o.

Skaning laserowy i fotogrametria w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przebieg oraz efekty prac.

11:35 do 11:45 Piotr Kozieł – Sima Art Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki, Michał Nowak - Pietrzyk - firma Dronoskopia

Możliwości wykorzystania efektów digitalizacji obiektu zabytkowego w pracach projektowych i konserwatorskich na przykładzie Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

11:45 do 12:00 dr hab. inż. Paweł Małecki, prof. AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Analiza akustyczna Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wykorzystanie badań dźwiękowych do prezentacji digitalizowanego dziedzictwa.

12:00 do 12:10 dr Elżbieta Cyganik – Zespół Redakcji Zasobów Cyfrowych – Dział Digitalizacji i Zarządzania Zasobami Cyfrowymi – Muzeum Narodowe w Krakowie

Digitalizacja ksiąg kalwaryjskich

12:10 do 12:30 przerwa kawowa

12:30 do 12:55 Regina Mynarska, Anna Franik – Fundacja Pełni Kultury, Adrian Wyka - Accens

Dostępność projektu dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzanie Sanktuarium z audiodeskrypcją i poznaniem dotykowym. Studium przypadku.

13:00 do 13:45 Wydarzenie edukacyjne - Regina Mynarska – Fundacja Pełni Kultury

Zwiedzanie Sanktuarium z audiodeskrypcją i poznaniem dotykowym

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Projekt współfinansowany ze środków Klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Partnerzy:

Zurich Foundation

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

3Deling Kraków

Najnowsze wpisy

Koncert „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu

W dniu 2 kwietnia o godz. 19:00 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbędzie się wyjątkowy koncert z piosenkami z widowiska multimedialnego „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Koncert został zorganizowany z okazji zbliżającej się 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Data samego koncertu też nie jest przypadkowa – 2 kwietnia to dzień wspomnienia śmierci Jana Pawła II.