8 listopada odbył się drugi spacer w ramach projektu Okno na świat. Getto oczami Pankiewicza.

Tym razem poznaliśmy przestrzeń Apteki pod Orłem – jednego z oddziałów Muzeum Krakowa. Zwiedziliśmy przestrzenne apteki, która w czasie istnienia getta krakowskiego była nie tylko punktem medycznym. Stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie.

W czasie spaceru słuchaliśmy o sytuacji żywnościowej w getcie. Pankiewicz i jego asystentki: Irena Droździkowska, Aurelia Danek i Helena Krywaniuk byli łącznikami pomiędzy Żydami w getcie i poza nim, przekazując informacje i szmuglowaną żywność. Byli także świadkami deportacji ludności żydowskiej do obozu zagłady w Bełżcu.

Dzięki stworzonym w ramach projektu audiodeskrypcjom poznaliśmy przestrzeń każdej z sal, wygląd Tadeusza i jego asystentek, fragment zachowanej Tory oraz medal „Sprawiedliwy wśród narodów Świata”. Tadeusz Pankiewicz dostał go w 1983 roku za działalność na rzecz pomocy i ratowania Żydów.

Wydarzenie prowadziła Pani Katarzyna Kocik kierownik Apteki pod Orłem oraz audiodeskryptorki Regina Mynarska i Anna Franik. Konsultantem dostępności w projekcie był Adrian Wyka. Dziękujemy uczestnikom za przybycie. Mamy nadzieję, ze nasze audiodeskrypcje i scenariusze spacerów będą służyły kolejnym zwiedzającym. Materiały będziemy udostępniać po zakończeniu projektu.

Najnowsze wpisy

Koncert „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu

W dniu 2 kwietnia o godz. 19:00 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbędzie się wyjątkowy koncert z piosenkami z widowiska multimedialnego „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Koncert został zorganizowany z okazji zbliżającej się 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Data samego koncertu też nie jest przypadkowa – 2 kwietnia to dzień wspomnienia śmierci Jana Pawła II.